خدمات روانپزشکی کودک و نوجوان

خدمات روانپزشکی کودک و نوجوان

هدف خدمات روانپزشکی کودک و نوجوان، کمک به آن ها برای غلبه بر علائم اختلال و بهبود عملکرد در مدرسه، خانه و روابط شخصی است. درمان اختلالات کودک و نوجوان، یک فرآیند پیچیده است که معمولاً شامل همکاری تیمی از متخصصان بهداشت روان می شود.

روش های درمانی مختلفی برای اختلالات کودک و نوجوان وجود دارد، از جمله: درمان خانواده می تواند به اعضای خانواده کمک کند تا با اختلالات کودک یا نوجوان کنار بیایند و حمایت کنند. درمان خانواده برای اختلالات رفتاری، مانند: مشکلات رفتاری در مدرسه یا نافرمانی، مفید است و می تواند یک فرآیند چالش برانگیز باشد؛

اما با حمایت و همکاری والدین، کودک یا نوجوان می تواند بهبود یابد و زندگی سالم و موفقی داشته باشد. از جمله خدمات روانپزشکی کودک و نوجوان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

درمان اختلالات یادگیری در کودکان و نوجوانان
درمان اختلالات بیش فعالی و عدم تمرکز در کودکان
درمان اختلالات اوتیسم در کودکان
درمان اختلالات افسردگی در کودکان و نوجوانان
درمان اختلالات استرس و اضطراب در کودکان
درمان اختلال فوبیا و ترس در کودکان و نوجوانان
درمان اختلال ضطراب اجتماعی در کودکان
درمان اختلال ضطراب جدایی در کودکان
درمان اختلال هراس و پانیک در کودکان
درمان اختلال وسواس فکری و عملی در کودکان
درمان اختلال ترس و فوبیا در کودکان و نوجوانان
درمان اختلال لجبازی و پرخاشگری در کودکان
درمان اختلال لکنت زبان در کودکان و نوجوانان
درمان شب ادرار ی در کودکان
درمان تیک و توره در کودکان و نوجوانان
درمان سردرد های میگرنی در کودکان و نوجوانان
درمان تشنج و صرع در کودکان و نوجوانان
درمان مشکلات ارتباطی در کودکان و نوجوانان

درمان اختلالات یادگیری در کودکان و نوجوانان

اختلالات یادگیری، اختلالاتی هستند که بر توانایی فرد در پردازش اطلاعات تأثیر می گذارند. این می تواند شامل: خواندن، نوشتن، ریاضیات یا مهارت های سازمانی باشد. اختلالات یادگیری معمولاً در دوران کودکی تشخیص داده می شوند و می توانند تا بزرگسالی ادامه داشته باشند. یکی از روش های درمان اختلالات یادگیری در کودکان و نوجوانان، آموزش ویژه می باشد. این یک برنامه آموزشی فردی است که بر نیازهای خاص کودک یا نوجوان مبتلا به اختلال یادگیری تمرکز دارد.

درمان اختلالات بیش فعالی و عدم تمرکز در کودکان

اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز (ADHD) یک اختلال رشدی عصبی است که بر توانایی توجه، کنترل تکانه و رفتارهای پرتحرک تأثیر می گذارد. ADHD معمولاً در سنین کودکی تشخیص داده می شود و می تواند در طول زندگی ادامه داشته باشد. توجه داشته باشید که ADHD یک اختلال مادام العمر است. درمان اختلالات بیش فعالی و عدم تمرکز در کودکان می تواند علائم را بهبود بخشد، اما نمی تواند آنها را به طور کامل از بین ببرد.

درمان اختلالات اوتیسم در کودکان

هیچ درمانی برای اختلال طیف اوتیسم (ASD) وجود ندارد، اما چندین درمان می تواند به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند تا مهارت های خود را بهبود بخشند و زندگی مستقل تری داشته باشند. نوروفیدبک درمانی، یکی از راه های درمان اختلالات اوتیسم در کودکان است.

درمان اختلالات افسردگی در کودکان و نوجوانان

افسردگی، یک بیماری روانی جدی است که می تواند بر احساسات، افکار و رفتار کودکان و نوجوانان تأثیر بگذارد. درمان زودهنگام افسردگی در کودکان و نوجوانان مهم است. مطالعات نشان داده اند که کودکان و نوجوانانی که زودتر تحت درمان قرار می گیرند، بیشترین پیشرفت را دارند.

طب سوزنی(Acupuncture) هم یکی دیگر از راه هایی است که به افراد در این اختلال کمک می کند. درمان با دستگاه rTMS هم یکی دیگر از راه های درمان است. rTMS باعث تحریک مغناطیسی مغز شده و از این راه مکانیزم مغز را تغییر می دهد.

درمان اختلالات استرس و اضطراب در کودکان

اختلالات استرس و اضطراب در کودکان، طیف گسترده ای از مشکلات را شامل می شود که بر نحوه فکر، احساس و رفتار کودک تأثیر می گذارد. این اختلالات می تواند در زندگی روزمره کودک تداخل ایجاد کند و باعث مشکلاتی در مدرسه، خانه و روابط شود. درمان با دستگاه tDCS، یکی از راه های درمان اختلالات استرس و اضطراب در کودکان است.

درمان اختلال فوبیا و ترس در کودکان و نوجوانان

انواع مختلفی از اختلالات فوبیا و ترس در کودکان و نوجوانان از جمله: فوبیا خاص، فوبیای حیوانات، فوبیای ارتفاع وجود دارد. درمان اختلالات فوبیا و ترس در کودکان و نوجوانان معمولاً شامل ترکیبی از روان درمانی و دارو درمانی است. مطالعات نشان می دهد که کودکان و نوجوانانی که قبل از سن 6 سالگی تحت درمان قرار می گیرند، بیشترین پیشرفت را دارند.

درمان اختلال اضطراب اجتماعی در کودکان

اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) یک اختلال روانی شایع در کودکان است که باعث می شود فرد در موقعیت های اجتماعی دچار اضطراب شدید شود. کودکان مبتلا به SAD ممکن است از صحبت کردن در جمع، قرار ملاقات گذاشتن یا حتی رفتن به مدرسه اجتناب کنند. یکی از راه های درمان اختلال اضطراب اجتماعی در کودکان مبتلا این است که آن ها می توانند از طریق یادگیری مهارت های مقابله با استرس، مانند تنفس عمیق و آرام سازی، به مدیریت اضطراب خود کمک کنند.

تیم متخصص و مجرب مطب روانپزشکی دکتر فرامرز ذاکری، با دانش و تجربه خود، متعهد به بهبود کیفیت زندگی افراد هستند. درمان اختلالات روانپزشکی و روانشناسی در این مرکز به صورت حرفه ای صورت می گیرد.

درمان اختلال اضطراب جدایی در کودکان

اختلال اضطراب جدایی (Separation anxiety disorder) یک اختلال روانی شایع در کودکان است که با ترس شدید از جدایی از والدین یا سایر مراقبان اصلی مشخص می شود. CBT یکی از مؤثرترین راه ها برای درمان اختلال اضطراب جدایی در کودکان است. این روش به آن ها کمک می کند تا نحوه فکر و رفتار خود را در مورد جدایی تغییر دهند. اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است دچار اختلال اضطراب جدایی باشد، مهم است که با مشاوره روانشناسی کودک مشورت کنید.

درمان اختلال هراس و پانیک در کودکان

اختلال هراس و پانیک (Panic disorder) یک اختلال روانی شایع در کودکان و نوجوانان است که با حملات اضطرابی ناگهانی و شدید مشخص می شود. حملات پانیک معمولاً با علائم جسمی مانند: تپش قلب، لرزش، تنگی نفس، تعریق و احساس خفگی همراه است. یکی از راه های درمان اختلال هراس و پانیک در کودکان، داروهای ضد اضطراب مانند بنزودیازپین ها است که می توانند به کاهش علائم اضطراب و حملات پانیک کمک کنند.

درمان اختلال وسواس فکری و عملی در کودکان

اختلال وسواس فکری عملی (OCD) یک اختلال روانی شایع است که با وسواس های فکری (OCD) و اجبارهای رفتاری (OCD) مشخص می شود. اجبارها رفتارهای تکراری یا اعمال ذهنی هستند که فرد احساس می کند مجبور است آنها را انجام دهد تا از افکار یا احساسات ناخوشایند جلوگیری کند. با کمک درمان اختلال وسواس فکری و عملی در کودکان، اکثر آن ها می توانند علائم خود را مدیریت کنند و زندگی عادی داشته باشند.

درمان اختلال ترس و فوبیا در کودکان و نوجوانان

اختلال ترس و فوبیا در کودکان و نوجوانان یک اختلال روانی شایع است که با ترس شدید و غیرمنطقی از یک شی یا موقعیت خاص مشخص می شود. درمان اختلال ترس و فوبیا در کودکان و نوجوانان معمولاً شامل ترکیبی از روان درمانی و دارو درمانی است. اگر فکر می کنید کودک شما دچار اختلال ترس و فوبیا باشد، مهم است که با استفاده از خدمان روانپزشکی او را در این مسیر همراهی کنید.

درمان اختلال لجبازی و پرخاشگری در کودکان

اختلال لجبازی و پرخاشگری در کودکان (ODD) یک اختلال رفتاری است که با الگوهای مکرر و مداوم لجبازی، سرپیچی، کینه ورزی و پرخاشگری مشخص می شود. یکی از راه های درمان اختلال لجبازی و پرخاشگری در کودکان آموزش والدین است. والدین می توانند با یادگیری در مورد اختلال لجبازی و پرخاشگری و نحوه تأثیر آن بر کودکان، از حمایت عاطفی و آرامش بیشتری برای کودک خود فراهم کنند.

درمان اختلال لکنت زبان در کودکان و نوجوانان

اختلال لکنت زبان، یک اختلال گفتاری شایع است که با تکرار، کشیدن و قطع صداها، کلمات یا عبارات مشخص می شود. لکنت زبان می تواند در هر سنی شروع شود، اما اغلب در دوران کودکی شروع می شود. یکی از راه های درمان اختلال لکنت زبان در کودکان و نوجوانان گفتار درمانی است. گفتار درمانگر به کودک کمک می کند تا مهارت های گفتاری خود را بهبود بخشد و لکنت زبان خود را مدیریت کند.

درمان شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان یک اختلال شایع است که با خیس کردن رختخواب در شب مشخص می شود. این اختلال می تواند در هر سنی شروع شود، اما اغلب در دوران کودکی شروع می شود. درمان شب ادراری در کودکان به سن کودک، شدت اختلال و عوامل زمینه ای آن بستگی دارد.

مطب روانپزشکی دکتر فرامرز ذاکری، با ایجاد فضایی آرام و امن، به افراد کمک می کند تا احساس راحتی و امنیت بیشتری داشته باشند و بتوانند با خیال راحت مسائل خود را با متخصصان در میان بگذارند. تست های روانشناسی و روان سنجی در این مرکز، به افراد کمک می کند تا آن ها قدم در مسیر صحیح تری برای برطرف کردن مشکل خود بگذارند.

درمان تیک و توره در کودکان و نوجوانان

تیک و توره، دو اختلال حرکتی هستند که با حرکات یا صداهای تکراری و غیرارادی مشخص می شوند. تیک های ساده شامل حرکاتی مانند: چشمک زدن، پلک زدن، خرخر کردن یا صاف کردن گلو هستند. تیک های پیچیده شامل حرکاتی مانند: پریدن، تکان دادن سر یا تکرار کلمات یا عبارات هستند.

یکی از راه های درمان تیک و توره در کودکان و نوجوانان، روش بازآموزی حساسیت زدایی و پاسخ است که با قرار دادن کودک در معرض تیک ها و کمک به او برای یادگیری کنترل آنها صورت می گیرد.

درمان سردرد های میگرنی در کودکان و نوجوانان

سردردهای میگرنی، یک نوع سردرد شدید و ضربان دار است که می تواند با حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا همراه باشد. سردردهای میگرنی می توانند در هر سنی شروع شوند، اما اغلب در دوران کودکی یا نوجوانی شروع می شوند. بیوفیدبک درمانی، یکی از روش های درمان سردردهای میگرنی در کودکان و نوجوانان می باشد.

درمان تشنج و صرع در کودکان و نوجوانان

تشنج، یک اختلال عصبی است که با فعالیت غیرطبیعی مغز مشخص می شود و می تواند در هر سنی رخ دهد، اما اغلب در دوران کودکی آغاز می گردد. درمان تشنج و صرع به نوع تشنج و علت آن بستگی دارد. داروهای ضد تشنج، شایع ترین درمان برای تشنج و صرع هستند که می توانند به کنترل تشنج ها کمک کنند.

درمان مشکلات ارتباطی در کودکان و نوجوانان

مشکلات ارتباطی می تواند در هر سنی رخ دهد، اما اغلب در دوران کودکی و نوجوانی شروع می شود. مشکلات ارتباطی، بر توانایی فرد در برقراری ارتباط با دیگران تأثیر می گذارد و می تواند منجر به مشکلات اجتماعی، تحصیلی و شغلی شود. درمان مشکلات ارتباطی در کودکان و نوجوانان به نوع مشکل و علت آن بستگی دارد. یکی از این راه ها گفتار درمانی است.

مطب روانپزشکی دکتر ذاکری با مدیریت دکتر فرامرز ذاکری، با ارائه خدمات تخصصی روانپزشکی و روانشناسی به افراد کمک می کند تا آرامش ذهن خود را به دست آورند و زندگی بهتری داشته باشند. شما با استفاده از خدمات مرکز می توانید تغییر را در زندگی خود احساس کنید. همچنین می توانید بهترین مقالات روانشناسی ارائه شده را ملاحظه فرمائید و یا کلیپ های روانشناسی مرتبط با آن را در وب سایت این مرکز مشاهده کنید.

تلفن تماس : 9-22260067-021