• تلفن تماس 021 - 22260067-9

مقالاتمقالات ما را بخوانید

شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان

شب ادراری چیست ؟

شب ادراری یا بی اختیاری ادرار، خروج غیرارادی ادرار در طول خواب است . ادرار کردن در کودکان و نوزادان به صورت غیرارادی انجام می شود و از همین روی، شب ادراری کودکان تلقی می گردد . شب ادراری کودکان مشکلی شایع است . در حدود 2 درصد از بزرگسالان به اختلال شب ادراری دچار می شوند که می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد و گاهی نیاز به درمان دارد .

علت شب ادراری در کودکان

شب ادراری می تواند نتیجه یک بیماری پنهان در کودکان باشد . با وجود این، برخی از کودکان بدون هیچ گونه دلیل خاصی دچار شب ادراری می شوند . با وجود این ها نمی توان تشخیص داد که بی اختیاری ادرار در افراد به صورت ناخودآگاه صورت می گیرد یا بنا به علت مشخصی اتفاق می افتد .

انواع شب ادراری در کودکان

بهترین روانپزشک در تهران بیان می کند که شب ادراری به دو بخش تقسیم می شود . این تقسیم بندی به دو صورت شب ادراری اولیه و شب ادراری ثانویه می باشد .

شب ادراری اولیه : به حالتی از شب ادراری کودکان گفته می شود که از اوایل کودکی بدون وقفه ادامه داشته است . شب ادراری اولیه می تواند به علت موارد زیر باشد :

  • کودک نمی تواند ادرار خود را در تمامی طول شب نگه دارد .
  • کودک زمانی که مثانه اش پر می شود، از خواب بیدار نمی شود .
  • کودک در ساعات اول شب و یا در طول شب مقدار زیادی ادرار تولید می کند .

شب ادراری ثانویه : در این نوع شب ادراری برای مدتی رخت خواب کودک تمیز است و شب ادراری پس از آن شروع می شود . برخی از دلایل شایع شب ادراری به صورت زیر است :

  • عفونت مجاری ادرار
  • دیابت
  • مشکلات عاطفی
  • اختلالات آناتومیک

تشخیص بیماری شب ادراری در کودکان

بر اساس شرایط، پزشک موارد زیر را بررسی می کند و در مورد درمان تصمیم گیری می کند .

  • سابقه خانوادگی، مصرف مایعات، عادت های مثانه و مسائل مربوط به شب ادراری
  • اشعه ایکس و دیگر آزمایشات روی کلیه و مثانه برای بررسی بافت دستگاه ادراری
  • بررسی ادرار برای بررسی نمودن علائم عفونت یا دیابت

درمان شب ادراری در کودکان

درمان شب ادراری یکی از دغدغه های مهم والدین است که اگر علت شب ادراری را بدانیم، می توانیم بدون ایجاد فشار روانی بر کودک و لطمه زدن به عزت نفس کودک به درمان شب ادراری بپردازیم . راه حل های پزشکی متفاوتی برای درمان شب ادراری وجود دارد، اما تمامی آن ها باید تحت نظر پزشک صورت گیرد و کودکان نیز با هم متفاوت هستند . به عنوان مثال اگر علت شب ادراری عفونت باشد باید از طریق مصرف آنتی بیوتیک به درمان آن پرداخت .

دکتر فرامرز ذاکری روانپزشک کودک و نوجوان در خصوص شب ادراری کودکان عنوان کرد که در میان تمامی عوامل ایجاد شب ادراری در کودکان، استرس و اضطراب مهم ترین عامل شب ادراری به شمار می آید . وی خاطر نشان کرد : به منظور جلوگیری از شب ادراری باید استرس و ترس های کودک را شناسایی نمود و با ایجاد آرامش باید تنش ها و اضطراب های کودک را کاهش داد .

در صورتی که سن کودک پایین و شدت شب ادراری کم باشد، می توان با برخی توصیه های رفتاری مشکل را برطرف نمود . اما اگر سن کودک بالا و شدت آن زیاد باشد، بهتر است سریعا به روانپزشک کودک مراجعه نمود و از داروهای مخصوص برای کنترل شب ادراری که توسط توسط روانپزشک تجویز می گردد، استفاده نمود .

برای رزرو وقت از بهترین روانپزشک کودک در تهران با شماره زیر تماس حاصل فرمایید .

02122260067 - 02122260069

لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمائید.