rTMS

روش های پزشکی مختلفی، برای درمان بیماری های اعصاب و روان وجود دارد؛ اما یکی از بهترین، مدرن ترین و کم عارضه ترین آنها، روش تحریک مغناطیسی مغز یا آر تی ام اس است؛ در این روش سلول های عصبی و نواحی عمقی خاصی از مغز، توسط میدان های مغناطیسی با شدت بالا و کم، تحریک می شود. از rTMS می توان در درمان انواع بیماری های روان، مثل افسردگی، OCD، PTSD، وسواس، استرس و اضطراب، پارکینسون، سکته مغزی، حملات پانیک و … استفاده کرد.

اگر شما هم با rTMS یا «تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال مکرر» به طور کامل آشنا نیستید، در این مقاله، به بررسی کامل آر تی ام اس، مزایای این روش به نسبت روش های دارویی و روانشناسی، عوارض دستگاه و هزینه این پروسیجر می پردازیم.

آر تی ام اس چگونه درمان را انجام می دهد؟

این دستگاه معمولا  زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بیماری فرد از طریق دارو درمانی و روان درمانی، درمان نشده و نیاز است از روش های دیگر استفاده کرد. دستگاه آر تی ام اس یک مولد است که با ایجاد جریان مغناطیسی روی سر بیمار می تواند مغز را تحریک کرده و عصب مغز را به طور خاصی فعال کند.

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال مکرر یعنی همان آر تی ام اس یک روش غیر تهاجمی شامل پالس مغناطیسی کوتاه مدت است. هدف از ارسال اشعه های مغناطیسی تحریک سلول های عصبی است. در نتیجه نورون های منطقه مورد نظر تحریک می شود و درنهایت عملکرد مدارهای مغزی تغییر می کند.

به بیان ساده تر با استفاده از ابزارهایی خاص می توانند نواحی مختلف مغزی شما را با امواج الکتریکی تحریک کنند. تحریک مغزی تغییر فرایند ها و عملکرد مغزی را در پی دارد. به همین منوال می توانند بسیاری از بیماری ها را با این روش درمان کنند.

چه بیماری هایی را می توان با آر تی ام اس درمان کرد؟

امروزه دستگاه آر تی ام اس در درمان بسیاری از بیماری های اعصاب و روان کاربرد داشته و به عنوان یک کمک درمانی بسیار قوی در زمینه روانپزشکی محسوب می شود. طبق تحقیقات اخیر ثابت شده که این دستگاه برای درمان بیماری افسردگی، درمان کمکی صرع و تشنج، درمان اضطراب و استرس و درمان حمله هراس و پانیک کاربرد دارد.

همچنین امروزه از این دستگاه به منظور درمان سردردهای میگرنی نیز استفاده می شود. در ادامه به برخی از این درمان ها خواهیم پرداخت.

درمان میگرن با آر تی ام اس

درمان میگرن با rTMS به این صورت است که میدان‌ های مغناطیسی به کمک دستگاه ایجاد می‌ شوند و مغز را تحریک می‌ کنند. در درمان میگرن با rTMS پالس ‌های مغناطیسی تکراری به مغز انتقال داده می‌ شوند. پزشکان عقیده دارند rTMS قسمت‌هایی از مغز را که درنتیجه میگرن فعالیت آن‌ ها دچار اختلال شده و کاهش پیدا کرده، دوباره فعال می ‌کند. درمان میگرن با آر تی ام اس، تحریک تکراری مغز به‌ وسیله امواج الکترومغناطیس است که طی جلسات معین در مطب پزشک انجام می‌ شود.

درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس

افسردگی نیز از جمله بیماری های شایع روانی است که این روز ها آمار ابتلا به آن بسیار قابل توجه است. در ابتدای مسیر درمانی افراد تحت دارو درمانی قرار می گیرند اما در مواردی که افراد دچار افسردگی های مقاوم به دارو باشند بهترین جایگزین درمانی روش آر تی ام اس خواهد بود.

این مطلب را نیز بخوانید: درمان اختلالات روانپزشکی و روانشناسی

بنابراین در این موارد توصیه اکید به افراد این است که به یک روانپزشک خوب یا متخصص اعصاب خوب مراجعه کنید که با دستگاه تحریک مغناطیسی مغز آر تی ام اس به درمان بیماران می پردازد. از این روش برای درمان افسردگی پس از زایمان، درمان افسردگی فصلی و درمان افسردگی دوقطبی نیز استفاده می ‌شود.

درمان وسواس با دستگاه  آر تی ام اس

اختلال وسواس فکری-عملی که با نام OCD نیز شناخته می ‌شود، یک بیماری مربوط به اعصاب و روان است و باعث می‌ شود زندگی روزانه برای افراد مبتلا به آن مختل شود. در حال حاضر درمان وسواس فکری بیشتر توسط داروها و روش ‌های روان درمانی مانند CBT انجام می‌ شود.

اما بعضی بیماران به این روش ‌ها مقاومت نشان می ‌دهند. rTMS   یک روش درمانی نسبتاً جدید است که در درمان بیماران مبتلا به وسواس، افسردگی، اضطراب، پانیک، اعتیاد و … استفاده می ‌شود. در ابتدا این روش برای بیمارانی که به درمان ‌های دیگر مقاومت نشان می ‌دادند، به کار گرفته می‌ شد، اما امروزه می ‌توان برای هر بیماری از این روش استفاده کرد. نتایج درمان وسواس فکری و عملی با دستگاه rtms یا تحریک مغناطیسی مغز به شدت امیدوارکننده بوده است.

از دیگر کاربردهای دستگاه آر تی ام اس می‌ توان به درمان هراس و فوبیا، درمان استرس پس از سانحه و درمان اضطراب اجتماعی اشاره کرد.

مزایا و معایب آر تی ام اس rTMS

استفاده از روش درمانی rTMS مزایای بسیار زیاد و متعددی دارد و معمولاً روانپزشکان باتجربه و متخصص به دلیل این مزایای متعدد این روش درمانی را پیشنهاد می ‌دهند. موارد زیر از جمله مهم ‌ترین مزیت‌ های این روش محسوب می ‌شوند. این موارد عبارت‌اند از:

این روش درمانی هیچ‌ گونه دردی نداشته و در واقع زمانی که سنسورها به روی سر شخص بیمار قرار می ‌گیرند او هیچ‌ گونه دردی را احساس نکرده و در طول درمان همواره آرامش داشته و به‌ راحتی می‌ تواند با خیالی آسوده به روی صندلی بنشیند تا روند درمان طی شود.

این مطلب را نیز بخوانید: بیوفیدبک درمانی

جالب است بدانید که روش درمان با دستگاه آر تی ام اس هیچ‌گونه خطری نداشته و تاکنون گزارش خطا و خطری که جان بیمار را تهدید کند، از این دستگاه به ثبت نرسیده است.

هر روش درمانی یک عارضه و عوارض خاصی نیز دارد. جالب است بدانید که استفاده از دستگاه آر تی ام اس بدون عارضه بوده و جزو معدود روش‌های درمانی است که هیچ ‌گونه عارضه‌ای به‌ مانند اضافه‌ وزن، خواب‌ آلودگی و بی‌ حالی، حالت تهوع و یا سایر موارد دیگر ندارد.

دیگر مزایایی که باید از آن ‌ها اطلاع داشته باشید عبارتند از:

 • استفاده از روش آر تی ام اس کاملاً غیرتهاجمی بوده و هیچ‌ گونه استرس و اضطرابی را به شخص بیمار وارد نمی‌ کند.
 • تأثیرات درمانی که به ‌واسطه دستگاه آر تی ام اس بر روی بیمار ایجاد می ‌شوند، مدت ‌زمان طولانی ماندگار باقی می ‌ماند و به ‌صورت کوتاه ‌مدت بیمار به حالت اولیه برنمی ‌گردد.
 • این روش درمانی در کوتاه ‌مدت تأثیرات بسزایی را در روند بهبود بیمار ایجاد می ‌کند.
 • برای استفاده از دستگاه آر تی ام اس به‌ هیچ‌ عنوان به بی ‌هوشی نیاز نخواهد داشت و بیمار در وضعیت و هوشیاری کامل به روی صندلی نشسته و تحت درمان قرار می‌ گیرد. همچنین لازم به ذکر است که نیاز به درمان مکمل نیز ندارد.
 • این روش درمان به ‌صورت سرپایی بوده و برای آن لازم نیست که بیمار در بیمارستان بستری شود و یا نیاز به استراحت در منزل داشته باشد.

بررسی معایب روش درمانی آر تی ام اس

حال که درباره مزایای روش درمانی rTMS دانستید لازم می ‌دانیم که به معایب این روش درمانی اشاره کنیم. توجه داشته باشید همان‌ طور که مزایای این روش درمانی به‌ شدت بسیار بوده، در برخی موارد خاص و شرایط اضطراری نیز عوارض جانبی و معایبی به‌ واسطه این روش درمانی مشاهده می‌ شوند. این موارد عبارتند از:

 • برخی از سردردهای جزئی
 • ناراحتی پوستی در محل تحریک شده
 • جمع‌ شدن و یا اسپاسم کشیده شدن عضلات صورت
 • مشاهده سرگیجه
 • در موارد بسیار خاص تشنج
 • در موارد خاص و نادر شیدایی به ‌ویژه در افراد مبتلا به بیماری اختلال دوقطبی
 • در مواقع بسیار نادر ازدست‌دادن شنوایی

هزینه درمانی با روش آر تی ام اس

واقعیتی که وجود دارد این است که هزینه هایی که برای درمان با دستگاه آر تی ام اس تعیین می شود با توجه به معیارهای مختلفی مشخص می گردد برای مثال:

این مطلب را نیز بخوانید: نوروفیدبک درمانی

 • تعداد جلسات درمانی
 • نوع اختلال و بیماری قابل درمان

در واقع هر بیماری که به پزشک مراجعه می کند با یک سری شرایط اختصاصی روبرو است. بنابراین هر بیمار بسته به این که چه درجه ای از بیماری ( از شدید تا خفیف) را تجربه می کند باید در تعدادی از جلسات درمانی شرکت کند. شدت و نوع بیماری باعث می شود که هر کسی نیازمند تعداد جلسات مشخصی باشد.

پس زمانی که بیماران به پزشکان مراجعه کردند و بعد از بررسی های لازم تعداد جلسات تقریبی تعیین می شود و هزینه ها حدودی اعلام می شود.

سخن  آخر

درمان با دستگاه آر تی ام اس روشی غیر دارویی است و زمانی برای بیمار تجویز می گردد که او مسیرهای درمان دارویی را امتحان کرده باشد اما به نتیجه مطلوب نرسیده باشد. طول درمان هر بیمار بسته به شرایط و درجه بیماری او با دیگری متفاوت است که پزشک باید تشخیص دهد.

مرکز تخصصی روانپزشکی و روانشناسی دکتر فرامرز ذاکری با داشتن دستگاه rTMS به عنوان یکی از بهترین مرکزهای آر تی ام اس rTMS در تهران فعالیت می‌کند. در این مرکز شما می ‌توانید تحت معالجه بهترین روانشناسان و روانپزشکان از سلامت خود مطمئن شوید و خدمات تخصصی را دراین زمینه دریافت نمایید.

تلفن تماس : 9-22260067-021