تاثیر نوروفیدبک بر درمان بی خوابی

5 تاثیرنوروفیدبک بر درمان خواب

درمان بی خوابی با نوروفیدبک به عنوان روشی درمانی غیرتهاجمی و بدون دارو، می‌تواند با آموزش مغز به تنظیم فعالیت‌های الکتریکی آن، به بهبود کیفیت خواب در افراد مبتلا به اختلالات خواب کمک کند. نوروفیدبک باید توسط یک متخصص واجد شرایط و دارای مجوز انجام شود. اثربخشی نوروفیدبک ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. نوروفیدبک معمولاً به عنوان یک درمان مکمل در کنار سایر روش های درمانی مانند دارو یا درمان شناختی-رفتاری استفاده می شود. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که نوروفیدبک می‌تواند به بهبود کیفیت خواب، کاهش زمان لازم برای به خواب رفتن و افزایش احساس استراحت در افراد مبتلا به بی‌خوابی و سایر مشکلات خواب کمک کند.

با این حال، به تحقیقات بیشتری برای تأیید اثرات بلندمدت نوروفیدبک بر خواب و برای تعیین اینکه آیا این روش درمانی برای همه افراد مبتلا به مشکلات خواب مفید است یا خیر، نیاز است. اگر در نظر دارید از نوروفیدبک برای بهبود خواب خود استفاده کنید، با مطب روانپزشکی دکتر فرامرز ذاکری صحبت کنید تا در مورد اینکه آیا این روش درمانی مناسب شما است یا خیر، بحث کنید. در اینجا 5 مورد از تاثیرات مثبت نوروفیدبک بر درمان خواب آورده شده است:

 1. کاهش بی خوابی: نوروفیدبک می‌تواند با افزایش فعالیت امواج مغزی مرتبط با خواب عمیق، به افراد مبتلا به بی خوابی در به خواب رفتن و خوابیدن در طول شب کمک کند. همچنین می تواند با کاهش اضطراب و استرس که از عوامل شایع بی خوابی هستند، به بهبود کیفیت خواب کمک کند.
 2. تنظیم چرخه خواب و بیداری: نوروفیدبک می‌تواند با آموزش مغز به تنظیم الگوی طبیعی خواب و بیداری، به افرادی که دچار اختلال در چرخه خواب خود هستند کمک کند. این امر می تواند منجر به خواب شبانه طولانی تر و با کیفیت تر و همچنین بیداری هوشیارتر در طول روز شود.
 3. کاهش علائم آپنه خواب: نوروفیدبک می‌تواند با آموزش مغز به کنترل بهتر عضلات تنفسی، به کاهش علائم آپنه خواب مانند خروپف و وقفه های تنفسی در شب کمک کند. این امر می تواند منجر به خواب با کیفیت تر و کاهش خستگی در طول روز شود.
 4. بهبود خواب در افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی: نوروفیدبک می‌تواند با کاهش اضطراب و افسردگی که از عوامل شایع اختلالات خواب هستند، به بهبود کیفیت خواب در افراد مبتلا به این بیماری ها کمک کند.
 5. درمان کابوس و وحشت شبانه: نوروفیدبک می‌تواند با کاهش فعالیت امواج مغزی مرتبط با ترس و اضطراب، به درمان کابوس و وحشت شبانه در کودکان و بزرگسالان کمک کند.

این مطلب را نیز بخوانید: بهترین راهکارها برای داشتن خواب راحت

نوروفیدبک و خواب

نوروفیدبک نوعی آموزش مغز است که به افراد کمک می‌کند تا یاد بگیرند فعالیت‌های الکتریکی مغز خود را کنترل کنند. این کار با استفاده از بازخورد در زمان واقعی انجام می‌شود که به افراد نشان می‌دهد مغزشان چگونه کار می‌کند و چگونه می‌توانند آن را تغییر دهند. نوروفیدبک برای درمان طیف گسترده‌ای از شرایط، از جمله اختلالات خواب استفاده شده است.

نوروفیدبک با آموزش مغز برای تولید امواج مغزی مرتبط با خواب عمیق و آرام به بهبود خواب کمک می‌کند. همچنین می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند که می‌تواند از عوامل اصلی مشکلات خواب باشد.تحقیقات در مورد اثربخشی نوروفیدبک برای درمان مشکلات خواب امیدوارکننده است. برخی از مشکلات خواب که نوروفیدبک ممکن است برای آنها مفید باشد عبارتند از:

 • مشکل در به خواب رفتن یا خوابیدن در طول شب
 • از خواب بیدار شدن مکرر در طول شب یا احساس عدم استراحت کافی بعد از خواب
 • احساس خستگی و خواب‌آلودگی در طول روز، حتی بعد از خواب کافی در شب
 • مانند آپنه خواب انسدادی، که با وقفه‌های تنفسی در طول خواب مشخص می‌شود
 • احساس ناخوشایندی در پاها که معمولاً در شب بدتر می‌شود و خوابیدن را دشوار می‌کند

نوروفیدبک و بی خوابی

نوروفیدبک و بی خوابی

بی‌خوابی یک اختلال شایع خواب است که می‌تواند بر سلامت و کیفیت زندگی فرد تأثیر منفی بگذارد. نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که از فناوری برای آموزش افراد در مورد نحوه تنظیم فعالیت مغز خود استفاده می‌کند. این کار با نظارت بر امواج مغزی و ارائه بازخورد به فرد در مورد آن فعالیت انجام می‌شود. هدف از نوروفیدبک آموزش افراد برای افزایش یا کاهش فعالیت‌های خاص امواج مغزی است که به نوبه خود می‌تواند به بهبود علائم بیماری‌هایی مانند اضطراب، افسردگی و بی‌خوابی کمک کند.

بی‌خوابی اغلب با فعالیت بیش از حد امواج مغزی بتا و کمبود امواج مغزی آلفا و تتا در مغز مرتبط است. نوروفیدبک برای افراد در هر سنی، از جمله کودکان، بی خطر است. نوروفیدبک به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می‌شود و عوارض جانبی کمی دارد. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که نوروفیدبک می‌تواند اثرات طولانی‌مدتی داشته باشد و به بهبود کیفیت خواب برای مدت طولانی کمک کند. برخی از نوروفیدبک برای افراد مبتلا به برخی از شرایط پزشکی مانند تشنج، تومور مغزی یا بیماری‌های روانی شدید توصیه نمی‌شود. در مورد ایمنی نوروفیدبک در دوران بارداری تحقیقات کافی انجام نشده است، بنابراین زنان باردار باید از آن اجتناب کنند.

نوروفیدبک و اختلال خواب

نوروفیدبک روشی درمانی است که از بازخورد عصبی برای آموزش افراد به منظور تنظیم فعالیت مغز خود استفاده می‌کند. طرفداران نوروفیدبک ادعا می‌کنند که این روش می‌تواند برای درمان طیف گسترده‌ای از شرایط، از جمله اختلالات خواب مفید باشد. نوروفیدبک با استفاده از الکترودهایی که به سر متصل می‌شوند، فعالیت مغز را رصد می‌کند. این فعالیت به عنوان بازخورد بصری یا صوتی به فرد ارائه می‌شود. فرد یاد می‌گیرد که چگونه فعالیت مغز خود را به گونه‌ای تنظیم کند که الگوهای خوابش را بهبود بخشد.

نوروفیدبک معمولاً در مطب متخصص انجام می‌شود. در طول جلسه نوروفیدبک، فرد روی یک صندلی می‌نشیند و حسگرهایی روی سر او قرار داده می‌شود. این حسگرها فعالیت امواج مغزی فرد را رصد می‌کنند. هنگامی که فرد الگوهای مغزی مطلوب را نشان می‌دهد، به او بازخورد مثبت (مانند دیدن یک تصویر یا شنیدن یک صدا) داده می‌شود. این بازخورد به مغز کمک می‌کند تا یاد بگیرد که چگونه فعالیت‌های خود را به گونه‌ای تنظیم کند که سلامتی و عملکرد فرد را بهبود بخشد. جلسات نوروفیدبک معمولاً 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. تعداد جلسات مورد نیاز بسته به شدت علائم فرد و پاسخ او به درمان متفاوت است.
این مطلب را نیز بخوانید: اختلال خوابگردی چیست ؟

نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟

نوروفیدبک (Neurofeedback) یا بیوفیدبک مغزی، روشی درمانی غیرتهاجمی است که از طریق بازخورد به فرد کمک می‌کند تا بر فعالیت‌های الکتریکی مغز خود کنترل داشته باشد.

در این روش، فعالیت امواج مغزی فرد با استفاده از حسگرهایی که روی سر او قرار داده می‌شود، رصد می‌شود. هنگامی که فرد الگوهای مغزی مطلوب را نشان می‌دهد، به او بازخورد مثبت (مانند دیدن یک تصویر یا شنیدن یک صدا) داده می‌شود. این بازخورد به مغز کمک می‌کند تا یاد بگیرد که چگونه فعالیت‌های خود را به گونه‌ای تنظیم کند که سلامتی و عملکرد فرد را بهبود بخشد. نوروفیدبک می‌تواند برای درمان طیف گسترده‌ای از اختلالات و مشکلات استفاده شود، از جمله:

 • نوروفیدبک می‌تواند به کاهش علائم ADHD مانند بی‌توجهی، بیش‌فعالی و تکانشگری کمک کند.
 • نوروفیدبک می‌تواند به آرامش ذهن و کاهش علائم اضطراب مانند تنش، تپش قلب و تعریق کمک کند.
 • نوروفیدبک می‌تواند به بهبود خلق و خو و کاهش علائم افسردگی مانند غم و اندوه، خستگی و بی‌انگیزی کمک کند.
 • نوروفیدبک می‌تواند به کاهش شدت و تعداد دفعات سردرد، به ویژه سردردهای میگرنی کمک کند.
 • نوروفیدبک می‌تواند به افراد مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر یا الکل کمک کند تا بر ولع و علائم ترک اعتیاد غلبه کنند.
 • نوروفیدبک می‌تواند به بهبود کیفیت خواب و کاهش علائم بی‌خوابی مانند مشکل در به خواب رفتن و بیدار شدن‌های مکرر در طول شب کمک کند.
 • نوروفیدبک می‌تواند به بهبود تمرکز، حافظه و مهارت‌های پردازش اطلاعات در افراد مبتلا به اختلالات یادگیری کمک کند.
 • نوروفیدبک می‌تواند به بهبود عملکرد شناختی و حرکتی در افراد مبتلا به آسیب مغزی کمک کند.
 • نوروفیدبک می‌تواند به بهبود مهارت‌های ارتباطی، تعاملات اجتماعی و رفتارهای تکراری در افراد مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم کمک کند.

چه نظراتی در مورد نوروفیدبک وجود دارد؟

چه نظراتی در مورد نوروفیدبک وجود دارد؟

نوروفیدبک برای درمان طیف وسیعی از مشکلات، از جمله اختلالات اضطرابی، اختلالات توجه، سردرد، میگرن، صرع، اعتیاد و مشکلات خواب موثر است. نوروفیدبک به افراد مهارت های خودتنظیمی را آموزش می دهد که می تواند در سایر زمینه های زندگی نیز مفید باشد. اثرات مثبت نوروفیدبک می تواند ماندگار باشد و به مرور زمان نیاز به جلسات درمانی کاهش یابد.

آیا درمان اختلال خواب با نوروفیدبک ممکن است؟

نوروفیدبک باید به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی جامع برای اختلالات خواب که شامل مداخلات رفتاری و آموزشی نیز باشد، در نظر گرفته شود. مهم است که نوروفیدبک را از یک متخصص واجد شرایط و مجرب دریافت کنید. برای مشاهده نتایج مطلوب، معمولاً به چندین جلسه نوروفیدبک نیاز است. اگر بدنبال درمان اختلاف خواب با نوروفیدبک هستید با مطب روانپزشکی دکتر فرامرز ذاکری ارتباط برقرار نمایید.
این مطلب را نیز بخوانید: درمان اختلال بی خوابی (insomnia)

چند مورد از متداول ترین روش های درمان اختلالات خواب

اختلالات خواب مشکلی رایج هستند که می‌توانند بر کیفیت زندگی شما تأثیر منفی بگذارند. انواع مختلفی از اختلالات خواب وجود دارد، از جمله بی‌خوابی، آپنه خواب، و سندرم پای بی‌قرار.

خوشبختانه، درمان‌های مختلفی برای اختلالات خواب وجود دارد که می‌تواند به شما در داشتن خواب بهتر و احساس شادابی بیشتر در طول روز کمک کند. بهترین درمان برای اختلال خواب شما به نوع اختلال، شدت علائم و سابقه پزشکی شما بستگی دارد. پزشک شما می‌تواند به شما در تعیین بهترین گزینه درمانی برای شما کمک کند. انواع درمان اختلالات خواب در ادامه بیان میشود:

 • درمان‌های رفتاری: این درمان‌ها به شما کمک می‌کنند تا عادات و الگوهای رفتاری که بر خواب شما تأثیر می‌گذارند را تغییر دهید. برخی از نمونه‌های درمان‌های رفتاری شامل درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی (CBT-I) و هیپنوتیزم است.
 • درمان‌های دارویی: داروهای مختلفی می‌توانند برای درمان اختلالات خواب تجویز شوند. رایج‌ترین نوع دارو برای خواب، داروهای خواب‌آور است. با این حال، داروهای دیگری مانند ضد افسردگی‌ها و ضد تشنج‌ها نیز می‌توانند برای کمک به خواب استفاده شوند.
 • درمان‌های جایگزین: برخی از افراد از درمان‌های جایگزین مانند طب سوزنی، مدیتیشن و یوگا برای کمک به خواب استفاده می‌کنند. تحقیقات بیشتری برای تأیید اثربخشی این درمان‌ها مورد نیاز است، اما برخی از افراد آنها را مفید می‌دانند.

اختلال خواب چیست؟

اختلال خواب چیست؟

اختلالات خواب وضعیتی هستند که بر خواب شما تأثیر می گذارند و باعث می شود کم بخوابید یا خوابی غیرآرام داشته باشید. آنها می توانند بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر منفی بگذارند و خطر ابتلا به سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهند. در صورت وجود اختلال خواب با مطب روانپزشکی دکتر فرامرز ذاکری، بهترین متخصص نرورفیدبک تماس برقرار نمایید. انواع مختلفی از اختلالات خواب وجود دارد، از جمله:

 • بی خوابی: مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب
 • آپنه خواب: تنفس در طول خواب متوقف و شروع می شود
 • نارکولپسی: ناگهانی احساس خواب آلودگی یا خوابیدن
 • حرکات دوره ای پا در خواب: تکان دادن یا لگد زدن پا در طول خواب
 • اختلال رفتار خواب REM: رویا دیدن و عمل کردن به رویاها در طول خواب
 • خواب بیش از حد: نیاز به خواب بیش از حد معمول
 • اختلال ریتم شبانه روزی خواب: اختلال در خواب و بیداری چرخه

کلام آخر

تحقیقات از تاثیرنوروفیدبک بر درمان خواب و انواع اختلالات خوابی نشان میدهد و ظاهرا یکی از روش های موثر بر افزایش کیفیت خواب، کاهش اضطراب و استرس می باشد. از دیگر تاثیرات آن می توان به تنظیم چرخه خواب، کاهش علائم آپنه خواب، از بین بردن کابوش های شبانه نیز می باشد.