• تلفن تماس 021 - 22260067-9

مقالاتمقالات ما را بخوانید

درمان بیماری وسواس

درمان بیماری وسواس

بیماری وسواس چیست ؟

بیماری وسواس یکی از بیماری های شایع در حوزه روانپزشکی است که میلیون ها نفر در دنیا را گرفتار خود کرده است . شیوع این بیماری بین 2 تا 3 درصد می باشد . در حقیقت بیماری وسواس، فکر یا رفتاری است که بارها توسط فرد تکرار می شود به گونه ای که زندگی روزمره فرد را دچار اختلال می کند . فرد به غیر منطقی بودن آن فکر یا عمل واقف است اما قادر به توقف آن نیست .

انواع وسواس

  • وسواس عملی : این نوع وسواس انجام عمل تکراری است مانند اینکه فرد چندین بار دست خود را شستشو می دهد . این افراد در صورتی که رفتاری را تکرار نکنند دچار استرس و اضطراب می گردند .
  • وسواس فکری : افکار مزاحم که به صورت مداوم و پی در پی به ذهن فرد می آیند و فرد توانایی خلاص شدن از این افکار را ندارد و نمی تواند این افکار را از خود دور نماید .
  • وسواس فکری و عملی : برخی از افراد هم وسواس فکری دارند و هم وسواس عملی . در واقع 80 % از مراجعین بیماری وسواس از این نوع می باشند .

درمان بیماری وسواس

اگر فرد در مراحل اولیه برای درمان اقدام نماید، وسواس به راحتی درمان می شود . اما در صورتی که مواردی به شرح زیر در نظر گرفته شود :

  • مراجعه به روانشناس بالینی یا درمانگر متبحر و با تجربه : اگر فرد به مراکز یا افرادی مراجعه کند که از تخصص کافی برخوردار نیستند نه تنها بیماری درمان نمی شود بلکه ممکن است وسواس مزمن شود .
  • همکاری خود بیمار و خانواده : در ابتدا خود فرد باید بپذیرد بیمار است و رفتار بیمار گونه دارد .
  • روانپزشک متخصص و مجرب : به علت کاهش ماده ای به نام سروتونین در مغز، ساختار شیمیایی مغز بیمار تغییر کرده و باید با دارو درمان شود . به همین علت نیاز به مراجعه به روانپزشک دارد .

سخن پایانی

در صورتی که به بیماری وسواس دچار هستید حتما به یک روانپزشک خوب و مجرب مراجعه نمایید تا درمان های دارویی و غیر دارویی برای شما تجویز گردد . درمان این نوع اختلال طولانی و زمان بر است و به صبر و حوصله بیمار، خانواده و حتی روانپزشک نیاز است .

برای دریافت مشاوره در خصوص تشخیص و درمان اختلال وسواس می توانید به متخصص اعصاب و روان دکتر فرامرز ذاکری مراجعه نمایید .

 

لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمائید.