• تلفن تماس 021 - 22260067-9

مقالاتمقالات ما را بخوانید

فرق میان روانشناس و روانپزشک

فرق میان روانشناس و روانپزشک

در ابتدا به معرفی دو شغل روانپزشکی و روانشناسی می پردازیم :

روانپزشک کیست ؟

روانپزشک، پزشکی است که متخصص تشخیص و درمان بیماری های روانی یا روان درمانی می باشد . کار روانپزشک، تشخیص، ارزیابی، درمان و پیشگیری از اختلالات رفتاری، عاطفی و ذهنی است . یک روانپزشک می تواند تمامی علائم و نشانه های بیماران را چه از نظر فیزیکی و چه از نظر روانی به خوبی تشخیص دهد و ارتباط بین این دو را متوجه شود .

روانشناس کیست ؟

از گذشته تا کنون، افرادی بوده اند که نیاز داشتند با یک نفر صحبت کنند و مشکلات خود را با آن ها در میان بگذارند و از آن ها راه حل های مناسب برای مقابله با آن مشکلات بخواهند، امروزه این کار را روانشناسان برای افراد انجام می دهند .

تفاوت میان روانشناس و روانپزشک

خیلی از افراد هستند که شاید فرق روانشناس و روانپزشک را ندانند، در این باره باید بگوییم که روانپزشک و روانشناس، در یک راستا هستند ولی تفاوت های بزرگی با یکدیگر دارند . از تفاوت های آن ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

  • روانپزشک برای بیمارش دارو تجویز می کند، در حالی که روانشناس بالینی با روش های روان درمانی و گفتگو و آموزش به درمان بیمار اقدام می کند .
  • روانپزشک با بیماری های شدید روانی یا جنون هم سر و کار دارد در حالی که روانشناس با بیماری های روانی غیر از جنون کار می کند . مثل اعصاب، وسواس، پانیک، فوبیا و ... .
  • روانپزشک می تواند بیمار را در بیمارستان بستری کند و برای درمان او از دارو و الکتروشوک استفاده می کند ولی روانشناس حق این کار را ندارد .
  • روانپزشک در درمان بیماری ها روی علل فیزیولوژیک کار می کند در حالی که روانشناس روی عوامل یادگیری و تجارب کودکی تاکید می کند .
  • روانشناس علاوه بر درمان قادر به مشاوره های خانواده و زوج درمانی هم هست، در حالی که روانپزشک در این زمینه تخصص ندارد .

سخن پایانی

جهت استفاده از خدمات مرکز روانپزشکی آرام و تعیین وقت از متخصص روانپزشک فرامرز ذاکری با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .

شماره های تماس : 02122260068 - 02122260067

لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمائید.